Jet Lag nedir, belirtileri neler, kaç gün sürer, nasıl azaltılır ve nasıl geçer? Jet Lag etkisi hakkında merak edilen ayrıntıları ve bu etkiden nasıl korunabileceğinizi mercek altına aldık!

Jet Lag Nedir?

Jet Lag, farklı zaman dilimlerine sahip ülkeler arasında seyahat eden herkesi etkileme potansiyeline sahip olan kısa süreli ve geçici bir uyku bozukluğu sorunudur.

Bu etki, uzun bir uçuştan sonra normal uyku düzeninizin bozulmasına neden olur.

Vücudumuz, ne zaman uyanık kalmamız ya da ne zaman uyumamız gerektiği konusunda sinyaller veren ve daha kapsamlı olarak çeşitli metabolik işlemleri düzenleyen kendi iç saat sistemine sahiptir.

Bu sistem, sirkadiyen ritim ya da biyolojik saat olarak adlandırılır ve ışığa duyarlı bir yapı olan pineal bezi tarafından düzenlenir.

Vücudumuz, biyolojik saati – gün ışığından yararlanarak – içerisinde bulunduğumuz zaman dilimine göre otomatik olarak uyarlar.

Yani akşamları genellikle aynı saatte uykunuzun gelmesinin ya da sabahları genellikle benzer saatlerde uyanmanızın sebebi biyolojik saatinizdir.

Ancak farklı bir ülkeyi ziyaret ettiğinizde ve artık farklı bir zaman dilimine dâhil olduğunuzda vücudunuz uzun süredir alışkın olduğu bu düzeni değiştirmek için zamana ihtiyaç duyar.

Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse Türkiye saatine göre uyarlanmış olan biyolojik saatiniz Türkiye saati ile 23:00 civarında uykunuzun gelmesine neden olur ancak birkaç saat önce geldiğiniz Amerika’da saat henüz 16:00 olduğu için bu bir tür uyumsuzluğa neden olur.

Jet Lag, biyolojik saatin yeni zaman dilimine uyarlanmasına dek geçen süreçte ortaya çıkan semptomlar bütününü tanımlamak için kullanılır.

Bu semptomlar gündüz yorgunluğu, uykuya dalmakta ya da uyanmakta zorluk çekme, odaklanma güçlüğü, mide problemleri ve ruh hâli gibi kapsamlı bir spektrumu kapsar.

Jet Lag Etkisi Nedir? Nasıl Geçer?

Belirtiler genellikle seyahati takip eden iki gün içerisinde ortaya çıkar ve toparlanma, geçilen her bir zaman dilimi için yaklaşık bir gün kadar sürer.

Yani bir zaman dilimi geçtiğinizde semptomların ortadan kalkması genellikle bir gün sürerken, dört zaman dilimi geçtiğinizde genellikle dört gün sürer.

Hâlihazırda yaşamakta olduğunuz zaman diliminden ne kadar uzaklaşırsanız jet lag yaşama ihtimaliniz de aynı oranda artar.

Jet Lag Belirtileri Neler?

 • Gündüz Yorgunluğu
 • Uykuya Dalmakta Zorluk Çekme
 • Erken Kalkmakta Zorluk Çekme
 • Düşük Uyku Kalitesi
 • Odaklanma Sorunları
 • Mide Problemleri (Kabız, İshal vb.)
 • Ruh Hâli Değişiklikleri
 • İştah Değişiklikleri
 • Hafıza Sorunları

Jet Lag ile ilişkili yaygın semptomlara yukarıdaki liste üzerinden göz atabilirsiniz ancak her uçak yolculuğunun bu belirtilere yol açmak zorunda olmadığı unutulmamalıdır.

Jet Lag, genellikle ikiden fazla zaman dilimi geçildiğinde ortaya çıkar. Belirtiler, zaman dilimi farkı yükseldikçe daha belirgin hâle gelir. Yaşlılar, semptomlardan daha fazla etkilenme eğilimi gösterir.

Bu nedenle Türkiye’den Yunanistan’a seyahat eden kişilerde jet lag semptomlarına rastlama ihtimali düşükken, Çin ve Amerika gibi uzak noktalara seyahat eden kişilerde bu semptomlara rastlama ihtimali yüksektir.

Yine de uzun bir yolculuktan sonra kendinizi hâlâ iyi hissediyor olabilirsiniz veya belirtilerin etkisi çok düşük olabilir.

Jet Lag Kaç Gün Sürer?

Jet Lag ile ilişkili semptomlar genellikle seyahati takip eden ilk iki gün içerisinde ortaya çıkar ve semptomların ortadan kalkması, geçtiğiniz her bir zaman dilimi için yaklaşık bir gün kadar sürer.

Örneğin Fransa’nın yerel saati ile Türkiye’nin yerel saati arasında bir saatlik zaman dilimi farkı bulunmaktadır.

Jet Lag Etkisi Nedir? Nasıl Geçer?

Yani Türkiye’de saat 12:00 iken o sırada Fransa’daki yerel saat 11:00’dir ve bu durum 1 zaman dilimi farkı anlamına gelir.

Semptomların ortadan kalkması geçtiğiniz her bir zaman dilimi için genellikle bir gün kadar sürdüğünden ötürü normale dönüş, bir zaman dilimi atladığınızda bir gün kadar sürecekken dört zaman dilimi atladığınızda dört gün kadar sürer.

Jet Lag Nasıl Azaltılır?

 • Seyahatiniz Öncesinde Dinlenin: Seyahatinize uykusuz ve yorgun bir şekilde başlamak jet lag etkisinin daha da kötü hâle gelmesine neden olur.
 • Uyku Rutinlerinizi Düzenleyin: Seyahatinize başlamadan birkaç gün önce uyku saatlerinizi kademeli olarak değiştirin ve doğuya seyahat edecekseniz daha erken, batıya seyahat edecekseniz daha geç yatmaya çalışın.
 • Yemek Rutinlerinizi Düzenleyin: Seyahatinize başlamadan kısa süre önce ziyaret edeceğiniz ülkenin yerel saatlerine yakın bir rutinde beslenmeye çalışın. Bu metabolizmanızın daha hızlı adapte olabilmesine yardımcı olacaktır.
 • Su Tüketiminizi Dengeli Tutun: Uçuş öncesinde, sırasında ve sonrasında kuru kabin havasının etkilerine karşı koymak için bol miktarda su tüketin. Dehidrasyon, jet lag etkisinin daha da kötü hâle gelmesine neden olur.
 • Uçakta Dinlenin: Varış noktanızda yerel saat gece saatlerine denk geliyorsa uçakta uyumaya çalışın ancak gündüz saatlerine denk geliyorsa uyku dürtüsüne karşı koymaya çalışın.

Uçuş öncesinde ve sırasında yukarıdaki adımları takip ederek jet lag etkisini minimum düzeye indirgemeye çalışabilirsiniz.

Yolculuğunuz yalnızca iki ya da üç günlük kısa bir gezi olacaksa geri döndüğünüzde rutinlerinizi tekrar değiştirmek zorunda kalmamak için yemek ve uyku zamanlarınızı değiştirmemeyi de değerlendirebilirsiniz.

Jet Lag Nasıl Geçer?

Jet Lag, biyolojik saatin yeni zaman dilimine uyarlanmasına dek geçen süreçte ortaya çıkan kısa süreli ve geçici bir etkidir.

Belirtiler genellikle birkaç gün içinde tamamen ortadan kalkar. Çoğu zaman herhangi bir ilaç tedavisi gerekmez ancak uyku bozuklukları ya da mide problemleri gibi semptomlardan rahatsız oluyorsanız destekleyiciler ya da ilaçlar kullanmanız gerekebilir.

Ziyaret ettiğiniz ülkenin sağlık sisteminin tam olarak nasıl işlediğinden emin değilseniz seyahatinize başlamadan önce bir sağlık kuruluşundan ya da eczaneden ortaya çıkabilecek sorunlara karşı kullanabileceğiniz ilaçlar isteyebilirsiniz.

Semptomlar ortaya çıktığında uyku programınızı yeni saat dilimine göre uyarlamak, sabahları fazla uyumamak için alarm kurmak ve gün boyunca dışarıda olmak alışma sürecini daha kolay hâle getirecektir.

Vücudunuz, biyolojik saati düzenlerken Güneş ışığından yararlanır. Bu nedenle kapalı alanlarda vakit geçirmek etkilerin daha uzun sürmesine neden olabilir.

Jet Lag Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular üzerinden Jet Lag hakkında merak edilen soruları ve bu soruların yanıtlarını görüntüleyebilirsiniz.

Jet Lag Ne Demek?

Jet Lag, farklı zaman dilimlerine sahip ülkeler arasında seyahat eden herkesi etkileme potansiyeline sahip olan kısa süreli ve geçici bir uyku bozukluğu sorunudur.

Jet Lag Olunca Ne Olur?

Jet Lag ile ilişkili semptomlar gündüz yorgunluğu, uykuya dalmakta ya da uyanmakta zorluk çekme, odaklanma güçlüğü, mide problemleri ve ruh hâli gibi kapsamlı bir spektrumu kapsar.

Jet Lag Nasıl Geçer?

Semptomlar ortaya çıktığında uyku programınızı yeni saat dilimine göre uyarlamak, sabahları fazla uyumamak için alarm kurmak ve gün boyunca dışarıda olmak alışma sürecini daha kolay hâle getirecektir.

Bebekler Jet Lag Olur mu?

Evet, biyolojik saate sahip olan diğer tüm canlılar gibi bebekler de Jet Lag olabilirler.

Enucuzu.com

Enucuzu.com ile en ucuz uçak ve otobüs bileti kampanyalarını takip edin, bir sonraki seyahatinizi şimdiden planmaya başlayın!

Uçak Bileti

İstanbul Uçak Bileti
Ankara Uçak Bileti
İzmir Uçak Bileti
Antalya Uçak Bileti
Adana Uçak Bileti
Gaziantep Uçak Bileti

Kurumsal

Hakkımızda
Çerez Politikası
KVKK
Kariyer
Duyurular
Aydınlatma Metni

Destek

0850 255 7777
[email protected]
Hafta İçi 09:00 – 18:00

Türsab Sertifikası

Ucuza Seyahat 
TURSAB 10179


enucuzu.com ©2023 – Tüm Hakları Saklıdır