0850 255 77 77
Üye Ol
Giriş

2021'de Gezilecek Yerler Listenize Girecek İlk 10 Yer

Gezerek yeni yerler görmenin insanlar açısından öneminin büyük olduğu bilinmektedir. Hayattan kaçmak için değil hayatı kaçırmamak için yola çık cümlesi insanların neden gezmeye ihtiyaç duyduğunu açıklayan bir cümle olmuştur. Toplumda birçok insan buna göre hareket plan çerçevesini oluşturmaktadır. Bu yazımızda gezilecekler listenizde ilk 10 a girecek yerleri keşfedebilirsiniz.

1. Nemrut Tanrıların Cenneti

Hiç bilinmeyen belki de merak konusu olan birçok güzelliğe sahip olduğu düşünülen Türkiye' de ilk olarak Nemrut yer almaktadır. Nemrut Tanrıların cenneti, Tanrıların yeri olarak geçer.

Bu bölge tarih meraklıları için birebir bir yerdir. Rehbere seyahat içeriği olarak mutlaka eklenmesi şarttır. Adıyaman'ın Kahta ilçesinde bir cennet yattığı çoğu insan tarafından bilinmeyebilir. Krallıkların antik kenti olarak geçen milli park 7 metreye varan kartal ve aslan devasa heykellerle kaplıdır.


2. Tarih Ve Gizem Saklı Likya

Türkiye'nin bir diğer gizli güzelliği olarak geçen bir bölge de; Antalya'nın batısını Muğla'nın güneydoğusunu ve Denizli ile Burdur'un güneyini kapsayan Likya'dır.

Likya'da tarih ve gizem birlikte yer almaktadır. Tarihi yapısı olarak Roma ve Bizans dönemine ait dokuları içermektedir. Olympos’ta hem gizemli hem de tarihi bir tatil keyfi sürülebilir.

Dünyanın en güzel kumsalları olarak geçen yerde denize girerken aynı zamanda da tarihte 3 bin yıldır yanan ateş olarak bilinen Çıralı'yı da görebilirsiniz.


3. İzmir'in Güzelliği Şirince Köyü

Egenin güzelliklerine geçmek gerekirse belirtilmesi gereken en özel yerler Rum köyleridir. Bu köylerden biri de Şirince'dir. Köy 19.yüzyıldan gelen Anadolu mimarisini yansıtmaktadır. Şarapları ile ünlü köyün etrafının üzüm bağları, şeftali bahçeleri ve zeytinliklerle çevrili olduğu tarihte de bilinmektedir.


4. Çanakkale'nin Sarayı Gökçeada

Türkiye'de güneşin en son battığı yer olarak bilinen Gökçeada 2021 yılının gözdesi olmaya hazır hale gelmiştir.  Gökçeada'ya gitmek için en iyi sebepler; Zeytinli’de dibek kahvesi içmek, Kaleköy'de en son gün batımını yaşamak, Rum köylerini gezmek ve Hristo'nun tatlılarını yiyebilmek şeklinde sıralanabilir.


5. Masal Şehir Şanlıurfa Harran

Türkiye'nin masal şehri olarak bilinen bölgesi Harran, Şanlıurfa'nın 45 km güneydoğusunda yer almaktadır. Mezopotamya ve Akdeniz'i birleştiren en önemli nokta konumundadır. Şehrin geçmişi 5 bin yıla dayanmaktadır. İlk çağlarda yer alan kültür merkezlerini yakından görmek için bile bu şehre mutlaka gidilmesi gerektiği bilinmelidir.


6. Deniz Yıldızlarının Geceyi Aydınlattığı Yer Maldivler

Maldivler rengarenk balıklar ve kaplumbağalarla dolu kumsallarıyla büyüleyicilik içerir. Maldivler Hint okyanusunda yer alan 1200 adet adadan oluşmaktadır. Adaların her birinin ayrı ayrı güzelliği ve etkileyicisi mevcuttur. Tropikal iklimiyle havası insanın ciğerlerini açar vaziyettedir.


7. Japonya'da Yer Alan Şaheser Bambu Ormanları

Japonya'da yer alan Arashiyama bambu ormanı adeta görenleri hipnoz eder vaziyettedir. Ormanı ziyaret eden kişileri ilk olarak devasa sayılabilecek 500 metrelik bir yürüyüş parkuru karşılamaktadır. Bambu ormanında zor yetişen ve birbirinden çeşitli ağaçlar bulunmaktadır. Bu ağaçların güneşi kapatıp rüzgar sesiyle birleştirdiği mükemmel havada yürüyüşler yapabilirsiniz.


8. Çin'de Yer Alan Renkli Tepeler Gökkuşağı Tepeleri

Çin'in gökkuşağı tepeleri yeryüzünün yani dünyanın boyası olarak bilinir. Görüntüsüne baktığınızda manzaranın içinde adeta kayboluyorsunuz. Bu kayboluş insanları hayallere, hayatın aynı zamanda gerçek tadına bırakıyor. İnsanların rahat bir şekilde bu tepeleri gezebilmeleri için bazı bağlantılar ve yollar oluşturulmuştur.

Renkler görselde katman şeklinde bir görünüm vermektedir. Bunun sebebi ise rüzgar ve yağmurdur. Kırmızı, turuncu, sarı ve yeşil renkte kayalar meydana gelmiştir. Bu renklerin tamamının bir tepe şeklinde görüldüğü hayal edildiğinde bile gidilmesi gereken bir cennet olduğunu insanlara hissettiriyor. Jeolojik park olarak geçen bu yer Gansu bölgesinde yer almaktadır.


9. Afrika Kıtasının Ülkesi Mauritius

Mauritius Hint okyanusunun güneybatısında yer almaktadır. Bu ülke ada takımlarından oluşmaktadır yani hayal dünyası zenginliği yaratan ada ülkesidir. Güney Afrika'nın da doğusunda yer alır. Mutlaka görülmesi gereken bir ülkedir.


10. Yanan Cehennem Kapısı Türkmenistan

Cehennem kapısı dünyanın en ilginç ve görülmesi gereken yerlerden biridir. Cehennem kapısı olarak bilinen yer ise Darvaza Krateridir. Bu krater aktif bir şekilde çok uzun süredir yanmaktadır. 69 metre genişliğindedir. Derinliği ise 30 metredir. Tam olarak bulunduğu bölge Türkmenistan'ın Karakum Çölü'nün ortasıdır. Bu Karakum Çölü ise Türkmenistan'ın %70 ini kapsamaktadır. Bu bilgiler bile insanlarda merak uyandırarak cehennem kapısını görmeye gitmektedirler.
Uçuşlar yükleniyor...