0850 255 77 77
Üye Ol
Giriş

Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Ulusal Parkları

Ulusal park veya bir diğer adı ile milli park alanları; ekosistemin ve doğanın korunduğu dinlenme ve turizm alanlarıdır. Ulusal parklar ülkelerin doğa ve kültürel değerlerini arttıran canlı çeşitliliği fazla olan doğa parçacıklarıdır. Ender canlı türlerinden endemik bitki türlerine kadar pek çok canlı çeşidi ulusal parklar ile yaşamını sürdürmeye devam etmektedir.

Tabiat gün geçtikçe daha çok tahrip edildiği için dünyadaki canlı çeşitliliği de gitgide azalmaktadır. Ulusal parklar canlı türlerinin korunması için mükemmel bir ortam sunarlar. Doğanın tahribatının engellendiği, ateş yakmanın yasak olduğu ulusal parklar sürekli olarak korunan alanlardır. Dünyada ziyaret edilmesi gereken çok iyi şekilde korunmuş ulusal parklar vardır. Şelaleleri, gölleri, kanyonları ve dağlarıyla ünlü olan ulusal parklar dünyanın her yerinden turist çeken alanlardır.


1. Yosemite Ulusal Parkı - Amerika Birleşik Devletleri

1864 yılında ulusal park olan Yosemite Ulusal parkı eşsiz şelale ve çağlayanları ile ünlü bir doğa harikasıdır. Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletine bağlı olan Yosemite Ulusal Parkı; dev sekoya ağaçları, granitler, kayalar, endemik bitki ve hayvan türleri ile dolu muazzam manzara ile çevrili bir alandır.

Her yıl dünyanın her yerinden milyonlarca turistin ziyaret ettiği Yosemite Ulusal Parkı içerisinde hala sırrı çözülememiş pek çok oluşum bulunuyor. Derin yarılmış kanyonların arasında gürül gürül akan şelaleleri ile eşsiz bir yürüyüş parkuru sunan Yosemite Ulusal Parkı ziyaretçilerine unutulmaz anılar yaşatıyor.


2. Büyük Kanyon Ulusal Parkı - Amerika Birleşik Devletleri

Amerika'nın Arizona eyaletinde bulunan Büyük Kanyon Ulusal Parkı Colorado Nehrinin oluşturduğu bir parktır. Amerika'nın en eski ulusal parkı olan Büyük Kanyon, milli miras değeri görüyor. Her yıl 5 milyondan fazla yerli ve yabancı turistin geldiği Büyük Kanyon dünyanın en büyük derin vadisi olma özelliği taşıyor. 450 kilometre boyunca devam eden Büyük Kanyon, muazzam renkteki kaya katmanları, vadiler, tepeler ve içinden geçen Colorado Irmağı ile büyüleyici bir manzara sunuyor.

Büyük Kanyon'da aynı zamanda çeşitli aktivite ve sporlar da yapılıyor. Trekking ve hiking başta olmak üzere pek çok macera sporunun yapılmasına olanak tanıyan bu doğa harikası mutlaka görülmesi gereken ulusal parkları arasındaki yerini alıyor.


3. Hakone Izu Ulusal Parkı - Japonya

Japonya'nın en çok ziyaret edilen ulusal parkı olan Hakone Izu Ulusal Parkı; Fuji Dağı, Fuji Gölleri, Izu adaları, Izu yarımadası ve Hakone gibi farklı doğa güzelliklerinden oluşan büyüleyici bir ulusal parktır. Birçok turistin seyahat planları arasında yer alan Hakone Izu Ulusal Parkı, metropole olan yakınlığı ve ulaşım kolaylığı ile de dikkat çekiyor. Buna rağmen yemyeşil ağaçları, çiçekleri, doğal harikaları ve volkanik adaları ile de ziyaretçileri etkilemeye devam ediyor.


4. Torres Del Paine Ulusal Parkı - Şili

İspanyolca'da "Paine'nin kuleleri" anlamına gelen Torres Del Paine Ulusal Parkı Şili Patagonyası'nın içinde bulunan bir ulusal parktır. Kimileri tarafından dünyaya ait olmayacak kadar güzel yer olarak adlandırılan ve dünyanın 8. harikası olarak görülen bu ulusal park adını gökyüzüne dimdik uzanan kule gibi görünen kayalardan alıyor.

Torre Del Paine Ulusal Parkı içinde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan puma, gri Patagonya tilkisi ve guanako gibi endemik canlı türlerine de ev sahipliği yapıyor. Dağlar, göller, buzullar, yürüyüş ve kamp alanları ile her yerden gelen fotoğrafçıların da ilgisini çekiyor ve fotoğraf severlere eşsiz manzaralar sunuyor.


5. Sagarmatha Ulusal Parkı - Nepal

Nepal'in doğusunda, Himalayalar'ın üzerinde yer alan Sagarmatha Ulusal Parkı; Everest Dağı'nın eteklerinde konumlanıyor. Nepalce "baş" anlamına gelen Sagarmatha Ulusal Parkı'nın güneyinde Dudh Kosi nehri bulunuyor. Seyahat ve eğlence tutkunlarının her yıl yoğun olarak ziyaret ettiği park, eşsiz manzaraları ve doğal güzellikleri ile ziyaretçileri büyülüyor. 1976 yılında ulusal park olarak nitelendirilen Sagarmatha Ulusal Parkı'nda bulunan kurtlar, gelincikler, misk geyikleri ve kızıl pandalar yaşamlarını sürdürüyorlar.

Aynı zamanda Sagarmatha Ulusal Parkı'nda önemli bir kuş ve biyoçeşitlilik alanı da bulunuyor. Buradaki kuş popülasyonunun korunması küresel olarak önem arz eden ve desteklenen bir durumdur. Bu park karakteri, özgün habitatı ve ornitolojik değeri ile UNESCO koruma listesinde de yer alıyor.


Uçuşlar yükleniyor...